13 Październik 2021

Zabawy manualne dla dzieci

W czasach mediów społecznościowych i gier komputerowych klasyczne zabawy manualne schodzą na drugi plan. A to przecież wspaniała, kreatywna rozrywka dla całej rodziny, która sprawia naprawdę dużo frajdy.

Zabawy manualne dla dzieci

Motoryka mała, koordynacja i wytrwałość – wszystkie te umiejętności są rozwijane w czasie prac manualnych. Nie jest to więc jedynie urozmaicenie planu dnia, lecz także naprawdę przydatne zajęcie. Co jednak zrobić, jeżeli inne czynności wydają się znacznie ciekawsze? Jak pokazuje doświadczenie: uczucie tworzenia czegoś wartościowego lub praktycznego sprawia, że zabawy manualne zyskują na atrakcyjności. Temat i poziom skomplikowania prac warto dobrać do wieku dziecka.
 

Ze starego coś nowego

Koszyk na pieczywo z makulatury, stojak na przybory do pisania z rolek po papierze toaletowym, stylowe ogrzewacze na ręce ze skarpet, pudełko na biżuterię z pustych opakowań po zapałkach – „upcycling” to wyjątkowo ekologiczny pomysł na kreatywne zajęcie, który warto wypróbować nawet z najmłodszymi dziećmi. Jest szansa, że powstaną piękne przedmioty, z których w dodatku będzie można korzystać. Szczególnie dużo frajdy dostarczają naszym pociechom samodzielnie wykonane zabawki. Brzmi jak coś skomplikowanego? Ale takie nie jest! Bardzo łatwo można zmienić np. stary karton za pomocą nożyczek i czegoś do pisania w zabawkową kuchenkę, a z korków lub kasztanów i zapałek wykonać w kilku ruchach zabawne zwierzątka lub wyjątkowe figury szachowe.
 

Wyjątkowe prezenty

Prezenty, których nie można kupić, są przecież najpiękniejsze. Zgodzicie się? Można wspólnie pogłówkować, co by to mogło być. Czy stabilna, zdobiona, drewniana ramka z odpowiednim zdjęciem dla dziadka? Czy z miłością ulepiona broszka z masy solnej dla babci? A może chusta z malowanego jedwabiu albo podstawka z pomalowanych na kolorowo pustych płyt CD? Fantazja nie zna granic. A radość z wręczenia prezentu to najlepsza nagroda dla dziecka.
 

Codzienne radości

Ściana w przedpokoju świeci pustką, wszystkie doniczki na balkonie wyglądają tak samo, a małe, białe świeczki na kredensie sprawiają wrażenie bezbarwnych? Można to zmienić z użyciem dobrego pomysłu i nożyczek, farbek, papieru lub tektury, kleju, filcu i niewielkiej ilości materiału. Dekoracyjne cudeńka powstają np. przy użyciu techniki origami - kunsztownego składania papieru - co może okazać się zadaniem dość ambitnym. Ale pochwała, a przede wszystkim codzienne oglądanie efektów własnej pracy mogą działać bardzo motywująco i stanowić źródło kolejnych inspiracji. 

I jak? Masz już jakieś pomysły? Życzymy dobrej zabawy!