11 Marzec 2021

Zabawy w deszczową pogodę

Szaro, buro, deszcz bębni w szybę, wieje zimny wiatr – w takie dni nie chce się w ogóle wychodzić z domu.

Zabawy w deszczową pogodę

Oczywiście wszyscy znają stare powiedzenie: „Nie ma złej pogody, jest tylko złe ubranie.” Wystarczy włożyć kurtkę przeciwdeszczową, kalosze i można szaleć – to też czasem sprawia frajdę. Ale właśnie - nie zawsze. Cóż, żaden problem, w czterech ścianach też można się świetnie bawić.

Aby w deszczowy dzień dzieci nie zaczęły się szybko nudzić w mieszkaniu,  przygotowaliśmy kilka pomysłów na dobry humor przy złej pogodzie!
 

Szach-mat złej pogodzie

Idealne zajęcie to gry planszowe. Handlowanie w Catanie czy bycie budowniczym w starożytnym Egipcie nie znudzi się nigdy. Każdego roku nowe publikacje dostarczają ciekawej rozrywki. Spojrzenie na recenzje najpopularniejszych gier pozwoli właściwie dobrać produkt do wieku i zainteresowania naszych pociech. 

Gry planszowe to nie tylko sposób na wspólne spędzanie czasu, lecz również walory edukacyjne. Przegrana runda to wzrost kompetencji społecznych. Dzieci uczą się radzić sobie z frustracją i podejmować kolejne próby. Dotyczy to również gry w karty, kostką czy gier edukacyjnych. Te ostatnie uczą czerpać przyjemność z wiedzy i zwiększają motywację w zakresie odkrywania nowych zagadnień.

A gdyby tak zagrać w grę zręcznościową? Bardzo prosty pomysł to np. pusta wytłoczka po jajkach i kilka piłeczek do tenisa stołowego. Każdy może rzucać trzy razy. Pewnym utrudnieniem może być ustalenie określonej kolejności trafienia do poszczególnych zagłębień w pudełku. I bardzo ważna rzecz: piłeczka pingpongowa musi najpierw trafić w blat stołu, zanim wskoczy do wytłoczki. Mówię Wam, to nie takie proste, jak może się wydawać.

Ostatnio kolega zaskoczył nas muzycznym pomysłem. Chodzi o znaną wszystkim piosenkę dla dzieci:
 

 „My jesteśmy krasnoludki, hopsa-sa, hopsa-sa, Pod grzybkami nasze budki, hopsa-sa...”
 

Pomysł polega na tym, aby pokazywać pantomimicznie wszystko, co dzieje się w tekście piosenki (np. przy „nasz” pokazujemy palcem wskazującym na siebie). Przy tym należy śpiewać coraz szybciej. To naprawdę zabawne wyzwanie!
 

Wielka scena dla małych gwiazd

À propos śpiewania: może by tak urządzić mały konkurs piosenkarski w rodzinie lub wspólnie z dziećmi sąsiadów? Aby wszystkim sprawiało to frajdę, należy wybrać różne piosenki dla dzieci w różnym wieku. Jeżeli ktoś chce, może makijażem i zwariowanym strojem zamienić domowy salon w estradę. 

Gotowi na wielkie show?